MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pies sąsiada szczeka całą noc. Co zrobić, co na to mówi prawo? Czy szczekanie psa może być karalne? A co z ciszą nocną?

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Ujadający pies może przeszkadzać sąsiadom
Ujadający pies może przeszkadzać sąsiadom Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Każdy właściciel psa powinien pamiętać, że posiadanie zwierzaka wiąże się dla niego z szeregiem obowiązków nakładanych przez obowiązujące przepisy prawa (np. dotyczących należytych warunków bytowych, właściwego pilnowania itd.). Pamiętać należy również, że za zachowanie psa oraz jego skutki lub powstałe szkody odpowiada jego właściciel.

Dość często można spotkać się również z pytaniem, co zrobić, gdy pies sąsiada ujada całą noc? Czy występują jakieś sytuacje, w których szczekanie jest karalne? - odpowiada radca prawny Wojciech Stypułkowski z kancelarii Lex Projects.

Mam dość, pies sąsiada szczeka całą noc! - skarży się mieszkanka Krakowa

Nie budzi wątpliwości, że typowym zachowaniem psów jest szczekanie. Psy po prostu lubią sobie od czasu do czasu poszczekać. Jeżeli zatem będziemy mieli do czynienia z typowym, okazjonalnym szczekaniem psa lub szczekaniem uzasadnionym obiektywnymi okolicznościami, to nie przysporzy to jego właścicielowi żadnych problemów i nie będzie podstawą do ukarania lub wyciągania jakichkolwiek konsekwencji prawnych.

Właściciel odpowiada za zachowania psa

Pamiętać jednak należy również, że każdy właściciel psa ma obowiązek dbać, aby jego pies nie przeszkadzał innym mieszkańcom (sąsiadom) i z tego względu nadmierne, długotrwałe, uporczywe szczekanie psa, zwłaszcza w godzinach nocnych, może być uznane za zakłócanie spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego (ciszy nocnej), co podlega karze. Art. 51 §1 Kodeksu wykroczeń stanowi, że „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny” i zgodnie z tym przepisem, długotrwale, nadmierne, uporczywe szczekanie psa – w przypadku braku reakcji właściciela psa na jego szczekanie w nocy lub także w dzień bez szczególnych zewnętrznych powodów – może być uznane za zakłócanie spokoju lub porządku publicznego i skutkować ukaraniem właściciela.

Cicho Burek, bo sąd będzie!

Hałas (np. szczekanie psa) jest również tzw. immisją, tzn. działaniem właściciela nieruchomości na własnym gruncie lub we własnym mieszkaniu, którego skutki odczuwalne są na gruncie lub mieszkaniu sąsiednim. Zgodnie z art. 144 Kodeksu cywilnego „Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”. Art. 144 Kodeksu cywilnego wprowadza zatem zakaz takich działań właściciela nieruchomości (w tym także mieści się szczekanie psa, za którego odpowiada właściciel), które przekraczają „normalną”, powszechnie akceptowalną granicę zakłóceń, poza którą to granicą, np. szczekanie psa, przestaje być już uprawnieniem wynikającym z własności mieszkania lub nieruchomości, a staje się działaniem bezprawnym na szkodę właścicieli nieruchomości lub mieszkań sąsiednich. W przypadku przekroczenia dopuszczalnych granic immisji (np. przez szczekanie psa), właścicielowi nieruchomości sąsiedniej przysługuje roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. W takich przypadkach sąd nie może nakazać pozbycia się psa, ale może nałożyć na właściciela psa obowiązki, które wyeliminują nadmierny hałas (np. obowiązek wyciszenia mieszkania).

Odkryj Zamek Lipowiec w Babicach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pies sąsiada szczeka całą noc. Co zrobić, co na to mówi prawo? Czy szczekanie psa może być karalne? A co z ciszą nocną? - Gazeta Krakowska

Wróć na trzebinia.naszemiasto.pl Nasze Miasto